Drugi Evropski forum za praznovanje velikega tedna in velike noči

Braga, Portugalska

Braga na Portugalskem je bila gostiteljica drugega Evropskega foruma za praznovanje velikega tedna in velike noči. <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Braga na Portugalskem je bila gostiteljica drugega Evropskega foruma za praznovanje velikega tedna in velike noči. Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla
Ustanovna skupščina združenja je potekala v Palácio do Raio v središču Brage. <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Ustanovna skupščina združenja je potekala v Palácio do Raio v središču Brage. Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla
+8Skupščina v veliki razpravni dvorani <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Skupščina v veliki razpravni dvorani Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla
Podpis ustanovne listine novega združenja – Evropske mreže za praznovanje velikega tedna in velike noči <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Vodstvo in izvršni odbor novonastalega združenja pred Palácio do Raio v središču Brage <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Odmev v dnevnem časopisju naslednji dan je bil izjemen. <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Romarsko svetišče Nossa Senhora do Sameiro <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Pogled na Brago <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Monumentalno baročno stopnišče do svetišča Bom Jesus do Monte <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Udeleženci drugega Evropskega foruma ob vznožju stopnišča proti svetišču Bom Jesus do Monte <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>

Od 17. do 20. marca je v Bragi na Portugalskem potekal drugi Evropski forum za praznovanje velikega tedna in velike noči. Kot predstavnika Škofje Loke in Slovenije sva se ga udeležila nekdanji župan Občine Škofja Loka Miha Ješe in Jože Štukl iz Loškega muzeja. Višek srečanja je bila ustanovna skupščina novega združenja, ki je potekala 18. marca 2019 v Palácio do Raio v središču Brage. Zaključila se je s slovesnim podpisom ustanovne listine ter izvolitvijo predsednika, podpredsednikov in izvršnega odbora. S podpisom ustanovne listine so članice novonastalega združenja postale Španija, Portugalska, Italija, Malta in Slovenija. S tem simbolnim dejanjem so bili izpolnjeni pogoji za začetek kandidature novega združenja, Evropske mreže za praznovanje velikega tedna in velike noči, kot ene izmed kulturnih poti pod okriljem Sveta Evrope.

Novonastalo združenje in njegova dejavnost sta vzbudila veliko medijsko zanimanje, kar se je odražalo tudi v številnih novinarskih vprašanjih, katerih rezultat je bil kmalu viden, saj smo se znašli tako v radijskih in televizijskih novicah kot tudi na prvih straneh dnevnih časopisov.

V naslednjih dneh so nas organizatorji popeljali na voden ogled Brage, ki je eno večjih portugalskih mest. Seznanili smo se z zgodovino in si ogledali mestne znamenitosti. Nato smo se povzpeli na 566 m visok hrib nad mestom, na katerem stoji romarsko svetišče Nossa Senhora do Sameiro (Naša gospa iz Sameira), katerega začetki gradnje segajo v drugo polovico 19. stoletja. Do svetišča vodi široko monumentalno stopnišče, ki se zaključuje z dvema visokima stebroma. Gre za drugo največje romarsko središče na Portugalskem, ki ga vsako leto obišče na tisoče Marijinih častilcev. S hriba se ob lepem vremenu odpira prečudovit pogled na celotno mesto ter bližnjo in daljno okolico.

Od tod smo se podali na obisk še ene pomembne romarske poti na Portugalskem in velike turistične atrakcije Brage – svetišča Bom Jesus do Monte (Dobri Jezus na gori), do katerega vodi čudovito baročno stopnišče, po katerem moramo na poti do vrha, kjer stoji cerkev, premagati 577 stopnic in 116 m vzpona. Od 7. julija 2019 je svetišče vpisano na seznam Unescove svetovne dediščine.

Po končanih ogledih turističnih atrakcij je sledilo kosilo, ki je minilo v sproščenem klepetu in okušanju tradicionalnih portugalskih dobrot. Čas po kosilu smo izkoristili za individualne oglede Brage, ogledali pa smo si tudi nekatere največje znamenitosti bližnjega Porta, kolikor nam je dopuščal čas pred povratkom domov.