Sreda, 3. november 2021

Od osvoboditve do osamosvojitve

Loško ozemlje od leta 1945 do 1991

Letošnjo osrednjo razstavo Od osvoboditve do osamosvojitve v Galeriji na gradu in stalnih muzejskih zbirkah, ki jo odpiramo 24. novembra 2021, posvečamo Škofji Loki in njenemu razvoju, odmevnejšim dogodkom in vsakdanjemu življenju od konca druge svetovne vojne do slovenske osamosvojitve.

Torek, 2. november 2021

Razstava Katje Bogataj podaljšana

Na ogled do 21. novembra

Razstavo Zapredenost članice Združenja umetnikov Škofja Loka Katje Bogataj v Galeriji Ivana Groharja si lahko ogledate vse do nedelje, 21. novembra. Vabljeni!

Petek, 29. oktober 2021

Odpiralni čas novembra

Z novembrom prehajamo na zimski odpirali čas. Loški muzej bo tako odprt od torka do nedelje od 10.00 do 17.00, Galerija Ivana Groharja pa od torka do petka od 10.00 do 14.00, ob sredah do 17.00, ob sobotah in nedeljah pa od 9.00 do 13.00.

Ponedeljek, 11. oktober 2021

Kipar Franc Ksaver Zajec

Med vidnejše kiparje z območja Škofje Loke z okolico sodi tudi Franc Ksaver Zajec, ki velja za prvega akademskega kiparja med Slovenci, izdelal pa je tudi prvo kiparsko upodobitev Prešerna.

Sreda, 6. oktober 2021

Križ, petelin in sonce

Znamenja na vrhu zvonikov v Škofji Loki

Logotip projekta Crngrob naokrog, ki ga je oblikoval Simon Pavlič, v svoji podobi črpa iz za cerkvene stavbe zelo značilnega elementa, ki pa ga pogosto spregledamo – znamenja na vrhu zvonika. Če postanemo bolj pozorni na to, kaj dejansko zaljša strehe prenekaterih zvonikov pri nas, naletimo na različne simbole, ki imajo v krščanstvu posebno močno vlogo.

Ponedeljek, 4. oktober 2021

Prezrti slikar Rajko Šubic

V Loškem muzeju hranimo dve sliki akademskega slikarja in pedagoga Rajka Šubica, ki se je posvečal predvsem živalski figuraliki, upodabljanju krajin in tihožitij, v zadnjih letih svojega življenja pa tudi vodni tematiki.

Z igro do dediščine

Loški muzej Škofja Loka tudi letos sodeluje v skupni akciji slovenskih muzejev in galerij Z igro do dediščine, ki poteka v Tednu otroka® od 4. do 10. oktobra 2021.

Petek, 1. oktober 2021

»Če kruhek pade ti na tla, poberi in poljubi ga.«

V mestih se je v 13. stoletju začela postopno uveljavljati pekovska obrt, ki se na Loškem prvič omenja v Stari Loki leta 1291. Po nacionalizaciji leta 1947 je pekovske obrate v Škofji Loki prevzela Mestna pekarna in slaščičarna.

Loška motivika v delih Gvidona Birolle

Loški muzej Škofja Loka v svoji stalni zbirki hrani več likovnih del Gvidona Birolle, znanega predvsem kot risarja – karikaturista in ilustratorja. Med njimi sta tudi dve z motivom Škofje Loke.

Petek, 1. oktober 2021

"Posebnost hotela je bazen z ogrevano vodo"

Hotel Transturist je SGP Tehnik začel graditi leta 1970. Odprt je bil decembra 1971, ponašal pa se je s 46 sobami in 96 ležišči, restavracijo, kavarno, seminarskimi dvoranami, klubskimi prostori, dnevnim prostorom s TV-sprejemnikom, teraso, pokritim bazenom ter lepotilnim oddelkom.