Petek, 6. avgust 2021
Zadnji teden BIEN-a v Loškem muzeju
Do četrtka, 12. avgusta, izkoristite še zadnjo priložnost za ogled projektov bienala tekstilne umetnosti BIEN v prostorih Loškega muzeja v Škofji Loki.
Skok na vsebino // Skok na navigacijo
Novičke iz Loškega muzeja Foto: Sašo Kočevar
Do četrtka, 12. avgusta, izkoristite še zadnjo priložnost za ogled projektov bienala tekstilne umetnosti BIEN v prostorih Loškega muzeja v Škofji Loki.
V začetku 20. stoletja so na poletnih olimpijskih igrah podeljevali medalje za umetnost. Za slikarstvo, kiparstvo, arhitekturo, literaturo in glasbo so jih med letoma 1912 in 1954 podelili kar 151.
Škofja Loka je leta 1973 praznovala 1000-letnico. Praznovanje je potekalo vse leto: zvrstile so se številne prireditve, izdanih je bilo več knjig, v Škofji Loki in njeni okolici se je gradilo, obnavljalo in urejalo.
V Narodni galeriji so 8. julija 2021 odprli prvi del velike pregledne razstave Hinka Smrekarja, na kateri s štirimi Smrekarjevimi ilustracijami z motiviko turških vpadov iz srbskih junaških pesmi sodeluje tudi Loški muzej.
Avgusta bo Loški muzej odprt od torka do nedelje od 10. do 18. ure, ob sredah do 21. ure. Ob vikendih bo med 10. in 18. uro odprta tudi Škoparjeva hiša na grajskem vrtu.
V arheološki zbirki v Loškem muzeju hranimo preprosto glineno svetilko na oljčno olje, odkrito v rimskem grobu v Starem dvoru.
V novi številki Loških razgledov direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj piše o sodobnem muzeju, ki svoje obiskovalce nagovarja drugače kot muzeji iz 19. stoletja. Z novimi znanji so se namreč spremenili tudi načini razstavljanja, komuniciranja in hranjenja predmetov.
Kuharska knjiga Ta dobra stara kuha, ki jo je Pavle Hafner napisal po pripovedovanju mame Ančke, najstarejše hčere zadnje gospodinje na Visokem, in babice Ane Kalan, nam na zanimiv način odstira skrivnosti in bogastvo kulinarike loškega človeka ob njegovem delavniku in praznikih.
V sredo, 21. julija 2021, smo v Galeriji Ivana Groharja odprli novo konceptualno razstavo loškega likovnega ustvarjalca in člana Združenja umetnikov Škofja Loka Simona Mlakarja.
V našem spletnem videoarhivu si lahko ogledate predavanje o zgodovini klekljanja na Slovenskem, od prvih omemb do vpisa klekljanja čipk v Sloveniji na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva leta 2018.