Ana Samotretja – dolgo izgubljena freska Mojstra Bolfganga iz Crngroba

Mojster Bolfgang, Sv. Ana Samotretja, severna stena severne ladje, 1453. Original hrani Narodna galerija v Ljubljani. Fotografija objavljena z dovoljenjem Narodne galerije. <em>Foto: Bojan Salaj, © Narodna galerija, Ljubljana. </em>
Mojster Bolfgang, Sv. Ana Samotretja, severna stena severne ladje, 1453. Original hrani Narodna galerija v Ljubljani. Fotografija objavljena z dovoljenjem Narodne galerije. Foto: Bojan Salaj, © Narodna galerija, Ljubljana.

Freska sv. Ane Samotretje je bila ob odkritju poslikav v severni ladji slabo ohranjena. Zaradi odkrivanja spodnje plasti je bila poleti leta 1935 sneta pod vodstvom deželnega konservatorja in umetnostnega zgodovinarja Franceta Steleta ter restavratorja Mateja Sternena. V začetku 50. let je bila prenesena v takratni Muzej cerkvene umetnostni na Blejskem otoku, danes pa jo hrani Narodna galerija v Ljubljani.

Gre za upodobitev Ane, Marijine matere, s hčerjo Marijo in Jezusom kot detetom, ki je bila zelo razširjena v 15. in 16. stoletju. Bolfgang je Marijo upodobil kot majhno deklico, ki sedi na desnem kolenu svete Ane, na levem kolenu pa sedi mali Jezus, ki drži mater za roko. Sveta Ana ima lase pokrite z ruto, kot je bilo v času nastanka poslikave običajno za poročene ženske.

Kot razberemo s fotografij in iz Steletovih terenskih zapiskov, so fresko najprej prekrili s časopisnim papirjem in platnom, nato pa so z dletom mlajšo plast z ometom vred ločili od starejše.