Začetki prirodoslovne zbirke v Loškem muzeju

Zahvala direktorja muzeja Karla Plestenjaka donatorju preparata Janku Poljancu. Februar 1952. Hrani ZAL – Enota v Škofji Loki.
Preparat lisice, ki še danes krasi prirodoslovno zbirko Loškega muzeja.

Ob selitvi Loškega muzeja v Puštalski grad (1946) se je začela oblikovati nova zbirka. Prirodoslovna zbirka, ki so jo v času njenega nastajanja obiskovale predvsem šolske skupine, je iz leta v leto naraščala. Eden prvih preparatov, ki jih je muzej pridobil za prirodoslovno zbirko, je bila lisica, ki jo je muzeju poklonil Janko Poljanec decembra leta 1951, in je trenutno na ogled na razstavi 80 let Loškega muzeja Škofja Loka v Galeriji na Gradu.

Lovci in zbiratelji so ustreljene živali prinašali v muzej, ki so jih potem muzejski sodelavci največkrat odpeljali v Ljubljano k preparatorju Viktorju Herfortu. Niso pa bile vse živali ustreljene z namenom oblikovanja zbirke, nekatere so umrle v nesrečah ali se ujele v pasti.

Najnovejša pridobitev Loškega muzeja, povezana s prirodoslovno zbirko, pa je 7 novih preparatov rib iz porečja Sore, ki jih je Loškemu muzeju ob 80-letnici podarila Ribiška družina Sora.