Živalski biotop v zbirki Loškega muzeja

Prirodoslovna zbirka, ki je svoje mesto imela že v Puštalskem gradu, je svoje mesto našla tudi na Loškem gradu. Sprva je bila razstavljena v prvi pritlični sobi, kjer je dopolnjevala predstavitev loškega ozemlja, kasneje pa je bila prestavljena v prvo nadstropje. Zbirka je bila sprva urejena tematsko (sesalci, ptiči, plazilci in ribe). Gozdno dioramo za predstavitev sesalcev in ptičev je leta 1960 naslikal takratni študent akademije za likovno umetnost Franc Novinc. Slednji je naslikal rob mešanega gozda z motivi iz loške okolice. Tako so bile živali, ki so živele na prostranem področju od Sorškega polja do vrhov loškega pogorja, razstavljene v svojem naravnem habitatu.

Leta 2007 je zbirka dobila novo, študijsko podobo. Od leta 2008 do 2017 pa so bila v prirodoslovni zbirki razstavljena umetniška dela herbarijske rastline v tehniki akvarela akademske slikarke Maje Šubic.

Smrdokavra pred dioramo, Prirodoslovna zbirka, september 1960.  <em>Foto: Tomaž Planina</em>
Smrdokavra pred dioramo, Prirodoslovna zbirka, september 1960. Foto: Tomaž Planina
Divja svinja in družina lisic v gozdni diorami, Prirodoslovna zbirka, september 1960. <em>Foto: Tomaž Planina</em>
Divja svinja in družina lisic v gozdni diorami, Prirodoslovna zbirka, september 1960. Foto: Tomaž Planina